środa, 26 czerwca 2013

Ciasto drożdżowe z czereśniami i razową kruszonką



Czas na kolejne pyszne, letnie owoce! Czereśnie:). Mi osobiście najbardziej smakują jedzone prosto z drzewa. Natomiast jeśli chodzi o wypieki, to ciasto drożdżowe z czereśniami ma pod sobą wszystkie inne desery z czereśniami. Zawsze się śmiejemy w domu gdy robimy ranking „ciast drożdżowych z owocami”. U mnie na pierwszym miejscu znajduje się drożdżowe z czereśniami, śliwkami, borówkami, jabłkami i truskawkami:). Nie przewiduję drugich miejsc:). Reszta domowników ma podzielone zdania, aczkolwiek również borykają się z podobnym dylematem:).
Przepis na dzisiejsze ciasto z czereśniami jest prosty i przygotowanie nie wymaga dużo czasu. Ciasto drożdżowe jest niezwykle pulchne i mięciutkie w środku, chrupkie na spodzie i brzegach. Tradycyjną kruszonkę zastąpiłam zdrowszą wersją, a mianowicie użyłam mąki pszennej razowej. Kruszonka wyszła pyszna i chrupiąca:). Ciasto drożdżowe, czereśnie i kruszonka. Zestaw idealny:)


Składniki (na ciasto w prostokątnej formie 25x35cm):

Ciasto drożdżowe:
300g mąki
100ml mleka
60g cukru
50g masła
50g drożdży
2 całe jajka
1 łyżeczka cukru wanilinowego
¼ łyżeczki soli

Kruszonka:
100g mąki pszennej razowej
2 łyżki mąki pszennej (zwykłej)
70g masła
70g cukru
1 żółtko
½ łyżeczki cynamonu

Dodatkowo:
600g czereśni


Wykonanie:

Ciasto drożdżowe: drożdże rozkruszyć do miski. Zasypać cukrem i wymieszać (rozgnieść dokładnie, aż powstanie papka). W tym czasie przelać mleko do rondelka, dodać masło i podgrzać, aż masło się rozpuści (mieszanina ma być letnia). Mieszaninę wlać do rozpuszczonych drożdży. Wymieszać. Dodać roztrzepane jajka, a następnie mąkę – ponownie zamieszać (najlepiej dużą łyżką – ciasto będzie gęste). Odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia.
Kruszonka: masło rozpuścić. Mąkę połączyć z cukrem i cynamonem – wymieszać. Wlać rozpuszczone masło, dodać żółtko i zagnieść kruszonkę. Odstawić.
Przygotować blachę – wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik (z funkcją termoobiegu) rozgrzać do 190oC.
Gdy ciasto jest już wyrośnięte, przełożyć go do formy i rozprowadzić na całej blasze (ciasto będzie klejące – najlepiej rozprowadzać ciasto maczając palce w wodzie). Na cieście ułożyć czereśnie i posypać równomiernie kruszonką. Wstawić do piekarnika i piec ok. pół godziny. Wystudzić. Można oprószyć cukrem pudrem:). Smacznego!


Owoce z sadu i dzialki

czwartek, 20 czerwca 2013

Tort truskawkowo - śmietankowy



Chyba każdy lubi torty tego rodzaju:). Lekkie, bez ciężkich margarynowych mas – takie, których spokojnie da się zjeść kilka kawałków:). Poza tym, połączenie bitej śmietany i truskawek zawsze dobrze smakuje, a z goframi zamiast biszkoptu to totalny strzał w dziesiątkę. Torcik piekłam z okazji urodzin kuzynki Julii. Bardzo smakował wszystkim gościom, których zaprosiła:). Zachęcam do wypróbowania przepisu, bo tort jest naprawdę przepyszny!

Składniki (na tort w okrągłej formie 26 cm):

10 gofrów wg tego przepisu (lub wg swojego, jeśli wychodzą Wam gofry innego rozmiaru)

Masy:

1 l słodkiej śmietany 36%
4 łyżki cukru
4 łyżeczki cukru wanilinowego
3 kopiate łyżeczki żelatyny
500g truskawek (+ 4 łyżki cukru)

Dodatkowo – do wykończenia tortu:

500ml słodkiej śmietany 36%
2 łyżki cukru + 2 łyżeczki cukru wanilinowego
Czerwony barwnik spożywczy – do różyczek z bitej śmietany
Cukrowe serduszka – takie, jakie kiedyś robiłam;)


Wykonanie:

Przygotować formę – dno wyłożyć papierem do pieczenia.
Upiec gofry – wystudzić (nie przejmujcie się, jeśli zmiękną – tym lepiej:)). Cztery gofry ułożyć w formie, piąty poprzycinać tak, aby zapełnić boczne luki (widoczne na zdjęciu tortu przed wykończeniem). Przygotować tak samo kolejne gofry, które będą stanowiły górną warstwę ciasta.


Masy: najpierw należy rozpuścić żelatynę w gorącej wodzie (ok. 1/3 szklanki wody). Pozostawić do przestudzenia. Słodką śmietankę (cały 1 litr) ubić na sztywno z cukrem i cukrem wanilinowym (uwaga, żeby nie przebić!). Z ubitej śmietany odłożyć 1/3 części – trafi ona do masy truskawkowej. Pozostałą część bitej śmietany zacząć ponownie miksować na wolniejszych obrotach miksera i wlać 5 łyżeczek przestudzonej żelatyny (stopniowo, po jednej łyżeczce) – śmietanka i żelatyna muszą się dokładnie połączyć. Przełożyć bitą śmietanę do formy wyłożonej pierwszą warstwą gofrów, wyrównać.
Masa truskawkowa: obrane truskawki zmiksować blenderem z 4 łyżkami cukru na mus. Do odłożonej 1/3 bitej śmietany powoli wlewać zmiksowane truskawki, aż bita śmietana i mus dokładnie się połączą. Do masy wlać resztę żelatyny i dokładnie zmiksować (możecie dodać więcej żelatyny do masy truskawkowej jeśli "się Wam wleje" zbyt dużo do poprzedniej masy albo jeśli się boicie, że się nie zsiądzie). Gotową masę truskawkową wylać na masę śmietankową –wygładzić powierzchnię. Na wierzchu ułożyć drugą warstwę gofrów. Odstawić do lodówki, żeby masy stężały – najlepiej na całą noc. Należy również pamiętać, że tort nie może się chłodzić w lodówce pełnej innych zapachów, m.in. szynki czy kiełbasy, wówczas otrzymamy tort o cudownym aromacie stoiska mięsnego:).

Wykończenie tortu: słodką śmietankę ubić z cukrami. Obłożyć tort bitą śmietaną, pozostawiając w naczyniu część śmietany do ozdobienia. Pozostawioną część połączyć z odrobiną czerwonego (lub innego) barwnika spożywczego – wystarczy dosłownie minimalna ilość aby powstał ładny, różowy kolor. Przełożyć do szprycy z końcówką „gwiazdką” i wyciskać różyczki. Ja swój tort dodatkowo przyozdobiłam cukrowymi serduszkami i zrobiłam napis z kakaowego lukru. Tort schłodzić przez ok. godzinę w lodówce. Smacznego!

Oto tort w całej okazałości:)


Desery z truskawkami

piątek, 14 czerwca 2013

Drożdżówki z rabarbarem



O tak! Słodkie bułeczki z rabarbarem, o wspaniałym cynamonowym aromacie – to prawdziwa uczta dla podniebienia:). Warstwa domowego budyniu sprawia, że ciasto drożdżowe jest wilgotne, lecz nie traci na puszystości, a na drugi dzień drożdżówki nie są przesuszone. Moim zdaniem na drugi dzień drożdżówki „dojrzewają”, gdyż wszystkie aromatyczne składniki – cynamon, rabarbar, masło – przechodzą sobą nawzajem, a bułeczki stają się bardziej mokre. Oczywiście świeże, dopiero co wyciągnięte z piekarnika również są rewelacyjne – cieplutkie i chrupiące. Drożdżówek wychodzi ok. 36 sztuk, więc będzie czym się objadać :). Zapraszam!

Składniki ( na ok. 36 drożdżówek):

Ciasto drożdżowe:
500g mąki pszennej
190ml mleka
50g masła
60g cukru
50g drożdży
3 całe jajka
Szczypta soli
1 łyżeczka skórki otartej z cytryny

Budyń:
350ml mleka
2 łyżeczki skrobi
1 łyżeczka mąki pszennej
3 żółtka
1 kopiata łyżka cukru
2 łyżeczki cukru wanilinowego

Masło cynamonowe:
3 łyżki masła
1 kopiata łyżka cukru
1 łyżeczka cynamonu


Dodatkowo:
300g obranego rabarbaru
1 jajko + łyżka mleka do smarowania drożdżówek

Wykonanie:

Ciasto drożdżowe: drożdże rozkruszyć do miski. Zasypać cukrem i wymieszać (rozgnieść dokładnie, aż powstanie papka). W tym czasie przelać mleko do rondelka, dodać masło i podgrzać, aż masło się rozpuści (mieszanina ma być letnia). Mieszaninę wlać do rozpuszczonych drożdży. Wymieszać. Dodać roztrzepane jajka – zamieszać, a następnie przesianą mąkę i sól – ponownie zamieszać (najlepiej dużą łyżką – ciasto będzie gęste). Odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia.
W tym czasie zrobić budyń: z podanej porcji mleka odlać ½ szklanki. Rozrobić z żółtkami, skrobią i mąką pszenną. Resztę mleka zagotować z cukrami. Do gotującego się mleka wlać mieszaninę mleka, żółtek i mąki – mieszać, aż budyń zgęstnieje i zniknie posmak mąki. Gdy jest gotowy – odstawić.
Rabarbar: rabarbar umyć, obrać i pokroić na małe kosteczki. Zasypać 2 łyżkami cukru i odstawić.
Masło cynamonowe: masło rozpuścić, dodać cukier i cynamon.

Przygotowanie drożdżówek:


Wyrośnięte ciasto rozwałkować na bardzo duży placek. Podzielić na pół. Potrzebne są 2 duże powierzchnie do wałkowania. Jedną część zostawić na blacie, drugą część przełożyć na drugą płaską powierzchnię. Obie części rozwałkować na duże placki 3-4mm grubości. Na pierwszym placku rozsmarować budyń. Drugi placek oprószyć mąką i przenieść (nawinąć na wałek) – rozwinąć na pierwszym placku). Dwa połączone placki rozwałkować jeszcze odrobinę. Na plackach rozsmarować pędzelkiem masło cynamonowe i rozłożyć równomiernie rabarbar – z jednego (długiego) brzegu ułożyć więcej rabarbaru. Od tej strony zaczynamy zwijanie ciasta w rulon. Rulon powinien wyjść długi. Piekarnik rozgrzać do 190oC. Duże blachy od piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia. Rulon kroić nożem zwilżanym w wodzie (bardzo ważne, gdyż wtedy ciasto nie lepi się aż tak bardzo do noża) na plastry grubości 2-4cm. Plastry układać na blasze wyłożonej papierem i smarować z góry jajkiem rozkłóconym z łyżką mleka. Piec ok. 15 minut. Po tym czasie wyjąć, ostudzić i oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!


poniedziałek, 10 czerwca 2013

Lody truskawkowe



Nie ma to jak domowe lody. Wspaniałe, orzeźwiające, owocowe. W sam raz na dzień taki jak dziś, gorący:). Nie ma co porównywać smaku lodów domowych i sklepowych. Te domowe wygrywają we wszystkich możliwych kategoriach:). Cudowne, śmietankowe, o zdecydowanym truskawkowym smaku. Polecam!

Składniki (na ok. 800ml lodów):

300g świeżych truskawek
1 i 1/3 szklanki słodkiej śmietany 36%
¾ szklanki mleka pasteryzowanego o zaw. 2% tł.
4 kopiate łyżki cukru
1 łyżeczka cukru wanilinowego
2 żółtka


Wykonanie:

Część mleka przelać do rondelka, a resztę (ok. ¼ szklanki) dokładnie rozmieszać z żółtkami. Podgrzewać chwilę mleko w rondelku – ma być bardzo ciepłe (przy sprawdzaniu palcem nie może parzyć). Do mleka wlać mieszaninę mleka i żółtek i podgrzewać cały czas mieszając – nie można doprowadzić do zagotowania mleka – mieszaninę należy zdjąć z ognia, gdy zacznie się intensywnie wydzielać para wodna. Mieszaninę odstawić do całkowitego wystudzenia – najlepiej trochę ją przestudzić w temperaturze pokojowej, a następnie przelać do innego naczynia i wstawić do lodówki.
Truskawki z 2 łyżkami cukru zmiksować blenderem na mus. Odstawić.
Słodką śmietankę ubić na sztywno z pozostałym cukrem i cukrem wanilinowym. Gdy śmietana będzie sztywna, wyjąć z lodówki schłodzone mleko z żółtkami. Miksując na średnich obrotach, wlewać cienkim strumieniem mieszaninę, a następnie zmiksowane truskawki. Tak przygotowaną masę przelać do maszynki do lodów i kręcić wg instrukcji maszynki (u mnie ok. 35 minut). Przełożyć do pojemnika i włożyć do zamrażarki. Gotowe:)


Truskawkowy zawrót głowy 2013

Pavlova z truskawkami i borówkami



Królewski deser. Biała Pavlova czy też inaczej Tort Pavlovej zachwyca smakiem i wyglądem. Jajka użyte do Pavlovej muszą być bardzo świeże, najlepsze. Po upieczeniu brzegi mogą się ukruszyć, ale jak położymy na górę bitą śmietanę, to wszystko się ładnie złączy:). Z zewnątrz beza jest krucha, a w środku powstaje coś na kształt pianki. W połączeniu z bitą śmietaną, świeżymi truskawkami i borówkami to prawdziwe niebo w gębie!

Składniki (na Pavlovą o średnicy ok. 20-22cm):

Beza:
6 białek
330g cukru pudru
1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej/kukurydzianej
1 łyżeczka octu/soku z cytryny

Dodatkowo:

500ml słodkiej śmietany 36%
2 łyżki cukru
2 łyżeczki cukru wanilinowego
400g świeżych truskawek
125g borówek amerykańskich

Ważne: do przygotowania bezy nie można oszczędzać na jajkach. Najlepiej użyć jak najlepszych, swojskich lub sklepowych dobrej jakości. Coraz częściej zdarza się, że sklepowe jajka zamiast zwięzłego białka mają coś, co przypomina wodę. I ja się pytam, jak z takiego białka ma wyjść dobrze ubita piana? Innego rodzaju ciasta nie wymagają takich jajek, gdyż sama często korzystam z tych sklepowych, a wypieki są udane i pyszne. Jednak Pavlova, to ciasto, które zdecydowanie wymaga jajek świeżych, najlepszej jakości.


Wykonanie:

Na dużej blasze położyć papier do pieczenia i narysować okrąg o średnicy ok. 20-22cm. Możecie również zrobić bezę mniejszą i wyższą, lub większą i bardziej płaską.
Piekarnik rozgrzać do 160oC (z funkcją termoobiegu).
Beza: białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Następnie, nieprzerwanie ubijając, wsypywać po łyżce cukru i dalej miksować, aż piana będzie sztywna i błyszcząca. Dodać skrobię
i ocet/sok z cytryny – zmiksować. Wyłożyć pianę na przygotowany papier do pieczenia
i uformować okrągły „placek” – brzegi bezy można dowolnie modyfikować tzn. można je albo wygładzić, albo postrzępić itp.:). Bezę wstawić do piekarnika i od razu zmniejszyć temperaturę do 120oC. Piec (a raczej suszyć) ok. 1,5 godziny. Po tym czasie wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i pozostawić bezę do całkowitego ostudzenia – najlepiej na całą noc. Później odwrócić bezę do góry nogami i delikatnie odlepić papier do pieczenia. Położyć spowrotem na dobrą stronę na tacę/paterę.
Bezpośrednio przed podaniem: słodką śmietankę ubić z cukrami. Rozsmarować na bezie. Truskawki pokroić na połówki lub ćwiartki. Ułożyć razem z borówkami na bitej śmietanie. Wasza Pavlova jest gotowa do podania! :)


Desery z Kremówką Truskawkowy zawrót głowy 2013

piątek, 7 czerwca 2013

Migdałowe ciasto z truskawkami



Nareszcie! Bardzo cieszy mnie „wszechobecna obecność” truskawek:). Dzisiaj przedstawiam wspaniałe i bardzo puszyste ciasto z truskawkami, o cudownym migdałowym aromacie. Przepis jest bardzo prosty i bardzo szybki w zrealizowaniu. Solidny kawał ciasta i truskawki. Tak, właśnie na takie ciasto miałam ochotę:). Zapraszam do wypróbowania:)

Składniki (na ciasto w prostokątnej formie 21x25cm):

Ciasto:
300g mąki pszennej
230g cukru
310ml oleju
6 jajek
15g proszku do pieczenia (4 płaskie łyżeczki)
¼ łyżeczki soli
1 kopiata łyżeczka skórki otartej z cytryny
1 płaska łyżeczka olejku migdałowego
60g migdałów całych, nieobranych

Dodatkowo:
450g świeżych truskawek
80g płatków migdałów
Cukier puder do oprószenia


Wykonanie:
Migdały sparzyć (zalać wrzącą wodą i pozostawić w niej na ok. 15 minut). Po tym czasie obrać ze skórki. Obrane migdały zmielić (ja użyłam blendera). Mąkę przesiać razem z proszkiem do pieczenia i solą. Wsypać zmielone migdały. Odstawić.
Nastawić piekarnik na 180oC (z funkcją termoobiegu). Prostokątną formę na ciasto wyłożyć papierem do pieczenia. Truskawki pokroić na ćwiartki.
Jajka ubić z cukrem na puszystą masę przez ok. 5 minut. Po tym czasie dodać olejek migdałowy, skórkę otartą z cytryny oraz wlewać strumieniem olej nie przerywając ubijania. Masa musi być jednolita i dobrze połączona z olejem. Odstawić mikser.Wsypywać partiami mąkę i delikatnie mieszać szpatułką. Ciasto może mieć drobniutkie ziarnistości – to zmielone migdały. Surowe ciasto przelać do formy. Rozłożyć równomiernie truskawki, lekko wcisnąć je w ciasto. Posypać płatkami migdałowymi. Wstawić do piekarnika i piec ok. 55-60 minut (pod koniec pieczenia można przykryć wierzch folią aluminiową jeśli nie lubicie przypieczonych płatków migdałowych). Sprawdzić drewnianym patyczkiem. Wyjąć i ostudzić. Oprószyć cukrem pudrem. Smacznego:)