Strony

piątek, 22 kwietnia 2016

Tarta z budyniem i borówkami



Niedzielne popołudnie w zeszłym tygodniu upłynęło baaardzo słodko, w towarzystwie rodziny oraz przepysznej, jeszcze niemal ciepłej tarty borówkowej z budyniem. Zjedliśmy ją razem z lodami, więc nie ma się co dziwić, że nic nie zostało:). Zdjęcia robiłam, jak jeszcze była niecałkowicie wystudzona, bo bałam się, że po „podwieczorku” nie będzie już takiej możliwości.
Połączenie kruchego ciasta i owoców to zestaw idealny. I nie ma chyba co się za bardzo rozpisywać, bo taka tarta jest obłędna i każdy powinien się taką poczęstować:). Tarta wędruje wysoko na listę moich top wypieków. Polecam!


Składniki (na tartę o średnicy 26cm):

Kruche ciasto:
300g mąki pszennej
200g masła
100g cukru
2 żółtka
2 łyżeczki cukru wanilinowego
Szczypta soli

Budyń:
500ml mleka
3 żółtka
3 łyżki cukru
1 łyżeczka cukru wanilinowego
40g skrobi ziemniaczanej
20g mąki pszennej
1 łyżka cukru wanilinowego

Dodatkowo:   400g borówek (świeżych lub mrożonych)


Wykonanie:

Budyń: z pół litra mleka odlać niecałą szklankę. Resztę zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym. Odlane mleko rozmieszać dokładnie (może być mikserem lub trzepaczką) z żółtkami, skrobią ziemniaczaną i mąką pszenną. Do gorącego, ale nie gotującego się mleka wlać mieszankę jajeczną  i zagotować, cały czas mieszając, aż budyń zgęstnieje i zniknie posmak mąki. Gotowy budyń przykryć pokrywką i odstawić.
Kruche ciasto: z podanych składników zagnieść ciasto. Można je zagniatać w misce lub na stolnicy/blacie. Do miski wsypać mąkę. Dodać żółtko i wymieszać by połączyło się z mąką. Następnie dodać masło pokrojone na małe kawałeczki i rozdrobnić palcami. Następnie dodać resztę składników i zagnieść ciasto. Uformować kulę i podzielić na 2 części. ¾ będzie potrzebne do wylepienia dna formy i ¼ do wyłożenia na wierzch.
Formę na tartę wylepić ciastem (większą częścią). Ponakłuwać widelcem i wstawić do piekarnika. Piec do zezłocenia, ok. 10 minut (najlepiej obserwować). Ciasto wyjąć i powierzchnię oraz boki wygładzić łyżeczką, by były mniej „pofalowane”.
Na podpieczony spód wyłożyć budyń (może być nawet jeszcze bardzo ciepły), a na budyń wysypać borówki. Na wierzchu ułożyć postrzępioną za pomocą palców drugą, odłożoną część ciasta. Wstawić do piekarnika i piec ok. 25 minut w temperaturze 180oC (termoobieg). Wyjąć i całkowicie ostudzić. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!


2 komentarze: