Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kajmak. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kajmak. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 16 kwietnia 2019

Babka kajmakowa



Babka – czy to ucierana, czy drożdżowa, stanowi nieodłączną część Wielkanocy. Pachnąca, wyrośnięta i pięknie ozdobiona musi się  znaleźć wśród świątecznych potraw. Zapewne co roku zastanawiacie się jaką babkę upiec :) Myślę też, że jest tu sporo osób, które mają swoją tradycyjną babę, którą pieką od lat i nic w tej kwestii nie chcą zmieniać :) Ja bardzo lubię eksperymentować z babkami i w tym roku zdecydowałam się wypróbować przepis na babkę z dodatkiem kajmaku. Przepis znalazłam u Mysi  i ciut zmodyfikowałam :) Ogólnie bardzo lubię wszelkie baby i ta również bardzo mi zasmakowała. Prosta, ucierana, mięciutka i nieziemsko pachnąca! Do tego jeszcze ta polewa i chrupiące płatki migdałów – mniam :) Bardzo polecam!


Składniki (na dużą babkę w formie średnicy 25cm u podstawy):

Ciasto:
5 jajek (M)
250g kajmaku (masy krówkowej)
180g mąki pszennej
100g skrobi ziemniaczanej
100g masła
4 łyżki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią lub ekstraktu z wanilii
Sok wyciśnięty z 1 cytryny
Szczypta soli

Polewa:
60g kajmaku
3 łyżki śmietany 30% lub ewentualnie mleka
50g płatków migdałów


Wykonanie:

Piekarnik rozgrzać do 180oC (termoobieg). Formę z kominkiem wysmarować masłem i wysypać bułką tartą.
Ciasto: mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia przesiać przez sito. Masło umieścić w garnuszku razem z kajmakiem i cukrem z wanilią – rozpuścić powoli na małym ogniu (ale nie gotować!). Masę przemieszać rózgą, żeby masło i kajmak się połączyły. Odstawić. Wycisnąć sok z cytryny. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, pod koniec ubijania dodając po łyżce cukru. Następnie, nie przerywając ubijania dodawać po jednym żółtku. Zmniejszyć obroty miksera i wlewać cienkim strumieniem sok z cytryny. Wymienić końcówkę na ucierającą (przy małym, zwykłym mikserze mogą zostać te do ubijania) i wlewać powoli kajmak z masłem, aż powstanie jednolita masa. Wyłączyć mikser. Mąkę wsypywać porcjami i mieszać delikatnie szpatułką do połączenia składników. Masę wylać do foremki, wierzch wyrównać. Wstawić do piekarnika i piec 40-50 minut (trzeba obserwować i sprawdzać patyczek, czy jest już suchy, bo każdy piekarnik piecze inaczej). Wyjąć i lekko przestudzić. Na ciepłą babkę wylać polewę.
Polewa: kajmak rozpuścić ze śmietaną (lub mlekiem). Płatki migdałów uprażyć na suchej patelni (można to zrobić podczas pieczenia babki). Babkę polać polewą i posypać płatkami migdałów. Można dodać jeszcze elementy ozdobne, np. kolorowe jajeczka :) Smacznego!


czwartek, 24 marca 2016

Mazurek truskawkowo-kajmakowy



Lubię mazurki za ich prostotę, szybkość wykonania i nieograniczone możliwości w dekorowaniu. Moja tegoroczna propozycja mazurkowa to połączenie dość klasyczne, a więc kruche ciasto, kajmak i konfitura truskawkowa. Wszystko idealnie do siebie pasuje. Słodka, pięknie udekorowana bomba kaloryczna:) Na bogato, a co! Polecam:)


Składniki:

Kruche ciasto:
200g mąki pszennej
100g masła
35g cukru pudru
1 żółtko
1 łyżeczka cukru wanilinowego
Szczypta soli

Nadzienie:
¾ puszki kajmaku
4-5 łyżek konfitury truskawkowej

Dekoracja: dowolne bakalie, kruche ciasteczka, kolorowe posypki, kwiaty


Wykonanie:

Kruche ciasto: mąkę przesiać, dodać cukier, cukier wanilinowy, sól. Dodać jajko i pokrojone na małe kawałeczki masło. Wszystko wymieszać łyżką, aż jajko połączy się z suchymi składnikami. Następnie zagnieść jednolite ciasto. Uformować w kulę i wstawić do lodówki na 15 minut. Po tym czasie wyjąć z lodówki i podzielić na połowę. Jedną połowę rozwałkować na grubość ok. 2-3mm i wyciąć dużą podstawę w kształcie jajka. Z drugiej części ciasta formować kuleczki. Brzeg „jajka” przesmarować białkiem i przylepić dookoła kuleczki z kruchego ciasta. Z pozostałego ciasta można powycinać foremkami małe ciasteczka, by wykorzystać je później do dekoracji mazurka.
Piekarnik rozgrzać do 185oC (termoobieg). Środek jajka przyłożyć kawałkiem folii aluminiowej lub papieru do pieczenia i przyłożyć czymś cięższym, np. foremkami (chodzi o to, że środek mazurka jest cienki i szybko się przypala, a chcąc uzyskać zarumienione kuleczki i niespalony środek, musimy go przykryć folią). Spód piec z folią, aż kuleczki się zarumienią, a później jeszcze chwilę bez folii, by środek też nabrał koloru. Gdy całość się upiecze wyjąć i ostudzić.
Na ostudzony kruchy spód nałożyć konfiturę i dokładnie rozsmarować. Na konfiturę wykładać małymi porcjami kajmak uważając, by dżem i kajmak się nie pomieszały. Dekorować według uznania. Smacznego!