wtorek, 26 marca 2013

Cukrowe ozdoby - WielkanocPomimo, iż w sklepach można kupić tyle pięknych ozdóbek wielkanocnych, nic tak jednak nie cieszy, jak coś zrobione samemu. Nie wahając się ani chwili, zabrałam się do kreowania tegorocznych ozdóbek do wielkanocnych wypieków. Zajączki z pewnością zaszczycą swoją obecnością wystawnego mazurka, natomiast kurki będą „człapały” w bujnej, zielonej rzeżusze.
To niesamowite, co można wyczarować z białka jaja, cukru pudru i barwników:) Wystarczy odrobina inwencji twórczej:) Zapraszam do wielkanocnego i jakże kolorowego eksperymentowania z kolorowym lukrem!

Składniki na bardzo dużo lukru :)
2 białka jaj
ok. 2 szklanki cukru pudru
barwniki spożywcze (kolor brązowy - czysty lukier + kakao)

W zależności od wielkości jajek, trzeba modyfikować gęstość lukru. Zagęszczamy przez dodanie cukru pudru, rozrzedzamy - przez dodanie soku z cytryny lub wody.

Wykonanie: białka ubić z cukrem pudrem. Podzielić na parę części - każdą zabarwić na inny kolor. Należy pamiętać, aby nie pozostawiać lukru bez przykrycia - po prostu nam wyschnie.

Mini rękawy cukiernicze zrobiłam z wytrzymałych woreczków do pakowania żywności (muszą być naprawdę wytrzymałe). Metoda? Bardzo prosta - nalewacie lukier do rogu woreczka i odcinacie rożek w zależności od tego, jak grube kreski chcecie rysować. Ja swoje ozdóbki tworzę na papierze do pieczenia, co ułatwia ich odczepianie po wyschnięciu:)


Z tak przygotowanych lukrów możecie przygotować wielkanocne zajączki, kurki itp. Ułatwieniem jest narysowanie sobie na papierze szablonu, na który potem wystarczy wyciskać lukier, zaczynając od narysowania kontur, a następnie wypełniać.


Przy zajączkach należy pamiętać, aby po narysowaniu zajączka (samego, jeszcze bez ozdób) odczekać ok. 30 minut aby lukier lekko wyschnął - narysowane później elementy nie zleją się z brązowym zającem. A oto gotowe, kolorowe zajączki:

Bardzo proste w wykonaniu są jednak kurki wielkanocne:) Wystarczy narysować trójkącik i parę kropek:)


A oto gotowe kurki

6 komentarzy:

 1. ale super. :D i te kubraczki od zająców!:) hihi

  OdpowiedzUsuń
 2. śliczności, a kurki przesłodkie !!

  OdpowiedzUsuń
 3. ale słodziutkie i perfekcyjnie wykonane

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne! Muszę kiedyś spróbować zrobić takie cukrowe ozdoby. Na pewno na mazurku prezentowałyby się wspaniale. :)

  OdpowiedzUsuń