środa, 17 lipca 2013

Ciasto z arbuzem i bitą śmietaną, czyli arbuzowa chmurka



Arbuz to idealny owoc na upalne dni. Ze względu na dużą zawartość wody nawadnia nasz organizm, a ponadto kusi swoim smakiem i niepowtarzalnym kolorem. Trudno dostać w cukierni jakiekolwiek ciasto arbuzowe, bynajmniej ja nigdy takiego nie spotkałam:). Dlatego postanowiłam sama sobie takie zaserwować. Croissantowe ciasto na spodzie, do tego arbuzowa bita śmietana i kawałki arbuza – wow, pycha! Zachęcam do wypróbowania bo naprawdę warto!:)

Składniki (na ciasto w okrągłej formie 30cm):

Ciasto:
1 opakowanie (340g) ciasta na croissanty (lub francuskiego) 

Masa arbuzowa:
½ dużego arbuza (takiego o masie ok. 4kg)
1l słodkiej śmietany 36% (mocno schłodzonej)
4 łyżki cukru
1 łyżka cukru wanilinowego
5 łyżeczek żelatyny

Wykonanie:

Ciasto: piekarnik rozgrzać do 200oC (termoobieg). Dno okrągłej formy z odpinanymi bokami wyłożyć papierem do pieczenia. Położyć gotowe ciasto (lekko rozwałkować aby dokładnie pokryło dno formy). Piec ok. 20 minut, aż ciasto wyrośnie i nabierze brązowo-złotego koloru. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Zapiąć obręcz formy.
Rozpuścić żelatynę w ½ szklanki wrzącej wody. Odstawić do przestudzenia, najlepiej do lodówki.
W tym czasie przygotować arbuza – przeciąć na pół. Jedną część pokroić w kosteczki (bez pestek). Drugą część również pozbawić pestek, wrzucić do blendera i zmiksować razem z rozpuszczoną żelatyną. Obie rzeczy – kosteczki i zmiksowanego arbuza wstawić do lodówki.


Masa arbuzowa: Słodką śmietanę ubić na sztywno z cukrem i cukrem wanilinowym. Gdy śmietana będzie sztywna, zmniejszyć obroty miksera o połowę i wlewać cienkim strumieniem zmiksowanego z żelatyną arbuza. Masa powinna przybrać delikatnie różowy kolor i nie powinna być bardzo płynna (dlatego ważne jest wlewanie zmiksowanego arbuza powoli i stopniowo). Masę wymieszać szpatułką, zbierając wszystko ze ścianek naczynia.


Do tak przygotowanej masy dodać połowę kosteczek arbuza – dokładnie wymieszać i wylać na wcześniej upieczony spód. Wyrównać i wygładzić powierzchnię. Na wierzch wyłożyć drugą część kosteczek arbuza. Wstawić do lodówki na kilka godzin, aby masa stężała. Smacznego!


18 komentarzy:

  1. świetnie wygląda, w sumie sezon na arbuzy w pełni, trzeba korzystać:)

    OdpowiedzUsuń
  2. pierwszy raz spotykam się z takim ciastem! jest genialne :) jako fanka arbuza muszę zrobić!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też nigdy nie spotkałam się z ciastem arbuzowym. Ciekawa jestem jak smakuje bo wygląda pysznie. Pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny pomysł! :-) Ciasto wygląda super, ten kolor! :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. też nie spotkałam się z arbuzowym ciastem! poszalałaś:) ale wygląda extra, chętnie bym skosztowała:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wygląda wspaniale, ale mnie jakoś nie kręci... Próbowałam kiedyś lodów arbuzowych, i zupełnie mi nie podeszły. To taki owoc, że najbardziej lubię go po prostu takim, jakim jest :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Przepis na ten torcik dostałam od mojej cioci. A ona znalazła go u Ciebie, bo jej synek zażyczył sobie na urodziny tort arbuzowy (ma fantazję i ciekawy gust, hmm? ;) Wszystkim gościom smakowało! Też go zrobiłam i miałam pokazać na swoim blogu, ale chyba poczeka do następnego letniego sezonu, bo na arbuzy już trochę późno...;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fantazję ma bez wątpienia - i dobrze:) Bardzo się cieszę, że ciasto smakowało i już nie mogę się doczekać Twojej wersji:) Nie przeoczę wpisu, gdyż dodałam Twój blog do mojej listy "co lubię, co czytam":) Pozdrawiam gorąco!

      Usuń
  8. Witam serdecznie, mam pytanie do autorki przepisu czy masa nie podeszła wodą? Arbuz ma w sobie nadzwyczaj dużo wody, właściwie składa się z samej wody, trochę boję się czy rzeczywiście stężeje z żelatyną i jak długo tężała ta masa?
    Chciałam na urodziny upiec tort arbuzowy i połaczyć ten smak z miętą ale obawiam się czy biszkopt nie zamoczy się od nadmairu wody arbuzowej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam:) Nic podobnego mi się nie zdarzyło:) jeżeli wszystkie składniki będą bardzo zimne - zarówno zmiksowana masa arbuzowa, jak i śmietana - to wszystko zostanie szybko związane za pomocą żelatyny. Jeżeli jednak się Pani obawia, można zmniejszyć ilość arbuza lub dodać więcej żelatyny. Tak przygotowana masa musi spędzić w lodówce kilka dobrych godzin, a najlepiej całą noc. Z biszkoptem niestety nie próbowałam piec tego ciasta, więc nie wiem jak się zachowa po nałożeniu masy. Pozdrawiam serdecznie:)

      Usuń
  9. Ciekawy przepis, trochę się boję wody z arbuza, ale nie wiem czy się nie skuszę bo go uwielbiam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Przepis bardzo fajny, nie sądziłam że można zrobić coś takiego z arbuza. Więc spróbowałam, oczywiście masa przed włożeniem do lodówki była pyszna, natomiast następnego dnia, gdy stężała nie jest takie pyszne. Niestety arbuz to taki owoc którego ciężko jest z czymś przyrządzić

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam.Mieszkam we Wloszech i duzy arbuz to ok 15kg.Mysle,ze nie o taki chodzi w przepisie? Prosze sprecyzowac ilosc tego arbuza.Pozdrawiam.e

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety u nas w Polsce nie ma takich gigantów jak we Włoszech czy na Bałkanach. Chodzi o arbuza o masie ok. 5kg. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  12. A może za spodzie mógłby być po prostu biszkopt... tak jakoś do ciasta francuskiego nie mam tu przekonania, choć bardzo je lubię. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, biszkopt nada się idealnie :) pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  13. Moja teściowa zrobiła na trzecie urodziny swojej wnuczki, a mojej córki, na spód zastosowała herbatniki Bonitki, też było bardzo dobre. Przez pomyłkę wzięła całego, prawie siedmiokilogramowego arbuza, masę ratowała drugą porcją żelatyny, co zachwiało proporcje arbuza i śmietanki, ale i tak było przepyszne!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę poprawić w przepisie, że średni arbuz to ok 4 kg :) Ale cieszę się, że mimo małych przeszkód ciasto smakowało :) pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń