czwartek, 25 lutego 2016

Omlet owsiany z jabłkiem



Od niepamiętnych czasów przygotowałam na śniadanie coś innego niż moja ulubiona owsianka lub jaglanka. No dobra, małe kłamstewko. Nie zrezygnowałam z ulubionego śniadania, bo jak zwykle na stole zagościła jaglanka z gruszką, ale…. Omlet powstał po moim śniadaniu, więc przydał się na drugie śniadanie dla mnie i dla taty. Jest pyszny, delikatny i puszysty. Smakuje podobnie jak racuchy z jabłkami, ale przez płatki owsiane jest zupełnie inny. Zjedliśmy go posypanego cukrem pudrem, ale gwarantuję, że dodanie do niego jogurtu, serka czy sezonowych owoców w lecie to będzie strzał w dziesiątkę! Polecam!


Składniki (na jeden omlet smażony na patelni  średnicy 20cm):

1 duże jajko
1 łyżka płatków owsianych
½ szklanki wody
1 bardzo małe jabłko lub połowa średniego
1 kopiata łyżka mąki pszennej
1 łyżka mleka
1 łyżeczka cukru
Szczypta cynamonu
Szczypta soli

Wykonanie:

Płatki owsiane ugotować w ½ szklanki wody (mają być ugotowane na gęsto). Przestudzić.
Jabłko zetrzeć na tarce. Oddzielić białko od żółtka. Żółtko wymieszać z cukrem, cynamonem, szczyptą soli, łyżką mleka i z przesianą mąką. Dodać starte jabłko i ponownie wymieszać. W osobnym naczyniu ubić białka na sztywno, a następnie dodać do reszty i delikatnie, dokładnie wymieszać.
Na patelni rozgrzać niepełną łyżkę oleju. Wlać ciasto na omlet, zmniejszyć płomień na bardzo mały, a patelnię przykryć pokrywką. Smażyć, aż omlet od spodu nabierze brązowego koloru i będzie się dało go przewrócić. W celu przewrócenia najlepiej użyć szerokiej szpatułki, bo ciężko się go przewraca, gdyż jest bardzo delikatny. Po przewróceniu na drugą stronę można dodać jeszcze odrobinę oleju, by się przysmażył także z tej strony. Smażyć chwilę pod przykryciem, po czym dosmażyć jeszcze chwilę bez przykrycia. Spożywać na gorąco, z cukrem pudrem, owocami, dżemem, jogurtem lub innymi ulubionymi dodatkami:). Smacznego!


13 komentarzy:

  1. Lekki, puszysty, sycący i do tego pyszny ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że przypadł do gustu :) pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Omlet bardzo smaczny,puszysty i lekki

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam ten omlet. Jest puszysty i sycacy. Uzależnia!
    Zamieniam jedynie cukier na miód/posypuje ulubionymi owocami

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny przepis, zajada się cały dom :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja to chyba wyjątek bo próbowałam wiele przepisów i dalej mi przywiera ciasto do patelni i nie da się go przewrócić:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może patelnia jest za słabo rozgrzana w momencie wlewania ciasta? Proszę spróbować przed wylaniem ciasta posypać patelnię płatkami migdałów i na to wylać omlet, powinno być ciut lepiej że smażeniem :) omlet musi też się smażyć powoli na średnim lub słabym ogniu żeby w środku się ściął ale nie przypalił, i wtedy powinien odchodzić od patelni 😊 pozdrawiam serdecznie:)

      Usuń
  6. Czy można stosować mąkę bezglutenową?

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy można stosować mąkę bezglutenową?😗

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie próbowałam z mąką bezglutenową 😊 można spróbować, powinno wyjść , np z ryżową ale konsystencja moze wyjść inna niż przy pszennej. Pozdrawiam 🥰

      Usuń
  8. Przepis brzmi bardzo o obiecująco, ale 2 pytania:
    a) czy płatki przecedzić po ugotowaniu? Bo w tych proporcjach wychodzi 'zupa'
    b) nie widzę w przepisie jak połączyć płatki owsiane z resztą, ich opis kończy się na przestudzeniu

    OdpowiedzUsuń
  9. Różowa Patera5 lutego 2023 19:36

    Witam, płatki owsiane dodawać wtedy, kiedy mąkę - przepraszam, zastosowałam skrót myślowy:) Na wstępie napisałam, że płatki muszą być ugotowane na gęsto, może to jest przyczyna rzadkiego ciasta, że płatki owsiane nie zostały ugotowane wystarczajaco na gęsto, może też być za duże jabłko albo jajko. Można dodać lyzeczke mąki pszennej gdyby ciasto wydawało się bardzo luźne. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń